Fairphone: smartfon-składak z czystym sumieniem

fairphone_smartfon_telefon_komorka

Kto ma smartfona ręka w górę! A teraz ręka w górę ci, którzy wiedzą, gdzie ich smartfon został wyprodukowany.  A kto wie, skąd pochodzi miedź, która wykorzystywana jest do produkcji chipsetu? Albo jak wygląda proces wydobycia tzw. metali ziem rzadkich używanych do produkcji wyświetlaczy? Większość z nas nie zadaje sobie takich pytań, tylko cieszy się z lajków pod selfie opublikowanym właśnie na Facebooku albo stresuje, gdy wskaźnik naładowania baterii nieuchronnie zwiastuje, że zaraz stracimy kontakt ze światem, a ładowarki ani widu, ani widu.

Twórcy Fairphone – uczciwego smartfona – nie tylko zadali sobie powyższe i wiele innych pytań o pochodzenie materiałów i procesy rządzące produkcją telefonów komórkowych, ale przede wszystkim postanowili coś zrobić z odpowiedziami, które w niejednym użytkowniku mogą wzbudzić wyrzuty sumienia.

O co chodzi z tą uczciwością?

Jak czytamy na oficjalnej stronie projektu, Fairphone na pierwszym miejscu stawia wartości społeczne. Firma szczegółowo informuje, skąd pochodzą materiały potrzebne do produkcji, zapewnia, że są one wydobywane w sposób minimalizujący szkody dla środowiska i lokalnych społeczności, poza tym pracownicy fabryki, gdzie odbywa się produkcja, są godziwie wynagradzani i pracują w bezpiecznych warunkach. Dwa lata temu argumenty te przekonały 25 000 osób, które zakupiły urządzenia z pierwszej serii.

Czas na Fairphone 2

Nowy smartfon zaprojektowany jest tak, aby służył właścicielowi dłużej niż większość dostępnych obecnie na rynku urządzeń. Przedłużanie życia telefonu będzie możliwe, ponieważ prawie wszystkie komponenty telefonu będzie można naprawić lub wymienić. Dzięki śrubokrętowi i odrobinie technicznego sprytu będzie można zatem zwiększyć wydajność urządzenia lub poprawić jakość wykonywanych zdjęć. To, czy Fairphone dotrwa z nami do emerytury, będzie oczywiście zależało od wsparcia producenta oraz liczby i rodzaju dostępnych w przyszłości części.

Fairphone już przyjmuje zamówienia

Aby produkcja ruszyła, potrzeba 15 000 chętnych, którzy wyłożą z kieszeni po 530 euro. Zainteresowanych specyfikacją odsyłam do najlepszego źródła: oficjalnej strony Fairphone 2. Przyznam, że kiedy patrzę na swojego kilkuletniego Samsunga, oferta smartfona-składaka mnie kusi. Z drugiej jednak strony – moja komórka nadal działa, więc kupowanie nowego urządzenia tylko dlatego, że stare wyszło z mody, byłoby działaniem z kategorii „nieodpowiedzialne zakupy”. Zatem dam się jeszcze wykazać wysłużonemu Galaxy, a Fairphone 2 ląduje na liście „obserwowane”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *