Hurra! Pierwszy w Polsce ekomarket bez opakowań

nagie_z_natury_sklep_bez_opakowan_papierowa_torba

Już od jakiegoś czasu nosiłam się z zamiarem napisania artykułu o sklepach sprzedających żywność bez opakowań, które działają m.in. w Berlinie i w Monachium, a tu tymczasem podobna inicjatywa właśnie wystartowała w Warszawie. Ponieważ nic mnie tak nie denerwuje w codziennych zakupach jak to, że nawet z mojego ulubionego sklepu bio wychodzę z torbą pełną plastików, zazdroszczę wszystkim, którym do nowego „spożywczaka” po drodze.

Dlaczego warto zajrzeć do sklepu Nagie z Natury, mieszczącego się przy ul. Pokornej 2? Bo oferuje ponad 130 certyfikowanych, w 100% ekologicznych produktów w przystępnych cenach. Właściciele kupują je bezpośrednio od producentów, omijając wszelkich możliwych pośredników, dzięki czemu udało się zredukować niepotrzebne koszty – ot, cała tajemnica niewygórowanych cen (kto nie wierzy, może pobrać listę w formacie PDF tutaj). Czego natomiast na pewno nie znajdziecie, to tych wszystkich kolorowych pudełek, aluminiowych puszeczek, plastikowych buteleczek, foliowych woreczków, które żeby nie wyglądać tak samo, krzyczą z przeładowanych regałów coraz to bardziej wymyślnymi etykietami, nazwami i hasłami.

W Nagie z Natury wierzą, że posiadanie w asortymencie wielu marek oraz opakowań tego samego produktu nie jest konieczne. Zamiast tego produkty prezentowane są, „jak je Pan Bóg stworzył”, czyli nagie. Nagie z Natury.

Produkty takie jak np. zboża, mąka, nasiona czy ryż, sprzedawane są bezpośrednio z worków i skrzynek, na których widnieje etykieta z numerem certyfikatu ekologicznego, miejscem pochodzenia, numerem partii, datą ważności itp.

nagie_z_natury_sklep_bez_opakowan_eko_market

W sklepie można kupić także oleje, octy czy miody przechowywane w specjalnych stalowych pojemnikach. Do tego chleb i jajka na sztuki, warzywa i owoce oraz – uwaga! – mleka roślinne przygotowywane codziennie na świeżo, wyłącznie z ekologicznych składników. Wszystkiego po trochu i w sam raz tyle, ile zmieści się na 50 m2 powierzchni.

nagie_z_natury_sklep_bez_opakowan_ocet_miod_syrop

Jak widać, redukcja niepotrzebnych opakowań z tworzyw sztucznych następuje więc już na miejscu. Do tego każdy, kto przyniesie ze sobą własne pojemniki i po prostu napełni je w sklepie wybranymi produktami, otrzymuje zniżkę. Zapominalscy i przypadkowi klienci oczywiście także zostaną obsłużeni – do ich dyspozycji są papierowe torby oraz szklane opakowania wielokrotnego użytku.

nagie_z_natury_sklep_bez_opakowan_oliwa

Ech, bardzo brakuje mi podobnego sklepu w okolicy. Jedyny tego typu minimarket w moim mieście oddalony jest o ponad pół godziny jazdy tramwajem i metrem, poza tym jest mi do niego kompletnie nie po drodze. Na razie pozostaje mi więc robić zakupy tam gdzie zwykle i zżymać się na foliówki przy stoisku z warzywami.

nagie_z_natury_sklep_bez_opakowan_1

2 thoughts on “Hurra! Pierwszy w Polsce ekomarket bez opakowań

  1. Dziękuję za super informację! Właśnie przed chwilą opisywałam na blogu moje zmagania z opakowaniami od produktów spożywczych. Takiego sklepu mi trzeba! Co prawda z mojego Grochowa do Nagich z Natury jest daleko, ale zawsze to coś. Pozdrawia „Bezśmieciówka”!

  2. Z konsekwencją różnie bywa i nie sądzę żeby się nam całkiem udało kosz opróżnić (nie mogę terroryzować rodziny:-), ale nawet drobne zmiany na lepsze cieszą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *