W Monachium otwarto pierwszy sklep bez opakowań

makaron na wage ekomarket sklep ekologiczny bez plastiku

Pamiętacie, jak pisałam, że zazdroszczę Warszawiakom mającym po drodze do sklepu „Nagie z Natury”, w którym sprzedawane są produkty spożywcze bez opakowań? Od dzisiaj zazdroszczę mniej, ponieważ właśnie otwarto podobny sklep w Monachium – co prawda niestety nie w mojej dzielnicy, ale już na tyle blisko, że od czasu do czasu mogę tam wpaść po zakupy.

Sklep nosi nazwę Ohne (z niem. bez – w sensie „bez czegoś”, nie „bez, bzu, bzowi”) i oferuje przeróżne produkty od mąki po płyn do mycia naczyń – wszystko organiczne, oczywiście bez opakowań i w miarę możliwości od lokalnych producentów. Poza tym można w nim nabyć słoiki, buteleczki, lniane woreczki, metalowe śniadaniówki i tym podobne pojemniki. Właściciele zaaranżowali także kącik ze stołem i kilkoma krzesłami, w którym można napić się kawy i spróbować jednego z pysznych domowych ciast.

Powstanie Ohne było możliwe dzięki crowdfundingowi: aby wystartować, pomysłodawcy sklepu bez opakowań potrzebowali 43 tysięcy euro – w niecałe 3 miesiące bez problemu zebrali prawie 6 tysięcy więcej i mogli urzeczywistnić swoje plany.

Na dzisiejszym otwarciu – tłumy. Ponieważ sklep mieści się w dzielnicy zamieszkałej w dużej mierze przez studentów, było mnóstwo młodych osób – ale nie brakowało również amatorów bezopakowaniowych zakupów w kwiecie wieku. Starsza pani, obok której usiadłam, żeby wypić cappuccino, chwaliła się, że kiedy wczoraj wieczorem odkryła, iż nie ma w domu żadnego płóciennego woreczka, do którego mogłaby dziś podczas wizyty w Ohne nasypać sobie trochę fasoli, w mig zabrała się za szycie i do drugiej w nocy wyprodukowała ich sztuk pięć.

Zakupów ostatecznie nie zrobiłam, bo po pierwsze soczewicy i mąki ci jeszcze u mnie dostatek, a po drugie perspektywa spędzenia kolejnych kilkudziesięciu minut w kolejce do kasy mnie przerosła. Ale mam już plan, że jak tylko moja szafka kuchenna zanotuje poważny spadek zapasów makaronu orkiszowego, pojadę do Ohne po większą ilość, przy okazji na pewno kupując to mydło, które dziś z braku czasu z żalem odłożyłam z powrotem na półkę.