Zanim Lego znajdzie alternatywę dla plastiku

klocki_lego_wypozyczalnia

Firma Lego nie próżnuje nie tylko w wymyślaniu coraz to nowych zestawów klocków, ale także w szukaniu sposobów na uczynienie biznesu bardziej przyjaznym dla środowiska. W końcu produkując ponad 6 tysięcy ton plastiku rocznie, odciska pokaźny ślad ekologiczny.

Dotychczasowe proekologiczne działania to np. rozpoczęcie w czerwcu zeszłego roku sprzedaży klocków w mniejszych opakowaniach opartych w 75% o materiały pochodzące z recyklingu. Dzięki temu już w 2014 roku zaoszczędzono około 6 tysięcy ton tektury, a potrzeby transportowe firmy spadły o 3 tysiące ładunków. Kilka miesięcy temu firma zakończyła również współpracę z koncernem petrochemicznym Shell, po tym jak rozpoczął on wydobywanie ropy w Arktyce.

Ostatnio do długofalowej strategii firmy dopisano jeszcze projekt, w który Lego chce zainwestować ponad milion koron duńskich (około 150 mln dolarów). Chodzi o poszukiwanie materiału, którego produkcja nie naruszałaby równowagi ekologicznej. W tym celu utworzona zostanie specjalna komórka o nazwie Lego Sustainable Materials Centre, która zatrudniać będzie ponad 100 specjalistów. Zamiennik dla stosowanego obecnie do produkcji klocków tworzywa ma zostać znaleziony lub wynaleziony do 2030 roku.

Zanim to jednak nastąpi, wszystkim, którzy kochają Lego, ale czują się nie-eko, kupując plastikowe kostki dla swoich pociech (lub dla siebie), polecamy korzystanie z wypożyczalni klocków Lego. Na przykład w warszawskim Klockomaniaku można poskładać sobie na miejscu, wypożyczyć zestaw do domu lub zorganizować klockowe przyjęcie urodzinowe. Wypożyczalnia organizuje także imprezy tematyczne, jak składanie domu strachów z okazji Halloween czy pociągów z okazji Dnia Kolejarza. Podobne wypożyczalnie istnieją także we Wrocławiu, Rzeszowie czy Lublinie.

Niemcy poszli jeszcze dalej i przenieśli ideę wypożyczania duńskich klocków do Internetu. Na stronie bauduu.de rodzice małych miłośników Lego mogą wykupić jeden z trzech pakietów w cenie od ok. 10 do 30 euro za miesiąc, w zalezności od stopnia trudności zamawianego zestawu. Najlepsze, że Bauduu nie wymaga ani kaucji za wypożyczony zestaw, ani opłat za przesunięcie terminu zwrotu. Użytkownicy, którzy zwracają zestawy terminowo i kompletne, otrzymują rabaty. Niestety tak się składa – a raczej nie składa – że podobny serwis w polskim Internecie (jeszcze) nie istnieje. Pozostaje zatem korzystać z oferty offline.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *